Достапни линкови

Зоната на забранети летови над Либија - 4 ден напади


Libyan army fire anti-aircraft rounds during air strikes by coalition forces in Tripoli, 21Mar2011
Коалиционите сили 4 ти ден ги продолжуваат воздушните напади врз Либија. Цели на нападите се воздушната одбрана и копнените трупи на Моамер Гадафи, како и морнаричките бази и аеродромите.
Соединетите Држави соопштија дека фокусот на операциите се прферла врз ширење на зоната на забранети летови над Либија – одобрена од Обединетите Нации. Во резолуцијата се повикува на акција и за заштита на цивилите од нападите на трупите на Гадафи. Досега воздушните напади ги спречија лојалистите на Гадафи да напредуваат кон бунтовничките градови на истокот.
XS
SM
MD
LG