Достапни линкови

Авганистанските сили во Јули ја превземаат безбедноста во 7 области


Авганистанскиот Претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот Претседател Хамид Карзаи изјави дека безбедносните сили во Јули ќе ја превземат одговорноста во 7 области.
Тоа е прв чекор кон транзиција на безбедноста од меѓународните сили која треба да заврши до крајот на 2014 година.
Меѓу 7 те области се главниот град на Хелманд – Лашкар Гах, потоа Херат на запад, Мазер и Шариф на север и Мехтерлам на истокот на земјата.
XS
SM
MD
LG