Достапни линкови

Јапонија се обидува да ја превенира нуклеарната катастрофа


Чад од реакторот Фукушима
Од нуклеарната централа Фукушима повторно излегува чад што се појави од еден од складовите за нуклеарно гориво. Додека ситуацијата во нуклеарната централа која беше оштетена во земјотресот останува да биде многу сериозна, генералниот директор на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија Јукија Амано изјави дека кризата ќе биде надмината. Работниците во Фукошима продолжуваат со
обидите за ладење на рекаторот и спречување на радијацијата.
XS
SM
MD
LG