Достапни линкови

Хрватска: Датумот на парламентарни избори во јуни


Јадранка Косор
Претседателката на владата на Хрватска Јадранка Косор синоќа изјави дека датумот на парламентарните вонредни избори ќе биде објавен до крајот на јуни, до кога официјлните претставници на Загреб очекуваат да завршат пристапните преговори со Европската Унија. По разговорите со коалициските партнери во Загреб, Косор изјави дека коалицијата е цврста и стабилна како и дека има подршка за завршување на преговорите со ЕУ. Косор нагласи дека владечката колиција има единствен став парламентарните избори треба да бидат одржани во јуни.
XS
SM
MD
LG