Достапни линкови

Реакции за насилството во Сирија, критики за власта


од протестите во Дара
Групи за човекови права денеска го осудија насилството во Сирија во кое викендов загина едно лице. Сара Витсон, од меѓународната „Хјуман Рајтс Воч“ денеска ја обвини сиријската влада за немање грижа на совест и стрелање на сопствениот народ кој сакал да се изрази. Според медиумските извештаи, едно лице загина во неделата кога сиријските безбедносни сили отворија оган врз илјадници демонстранти кои се насобраа во градот Дара. Неколкумина загинаа во протести во регионот минатата недела.
XS
SM
MD
LG