Достапни линкови

Иран со жалење за нередите во Либија, Бахреин и Јемен


Хаменеи на иранската телевизија 21.03.11
Иранскиот врховер верски лидер Али Хаменеи денеска изјави дека годинава прославите на Норуз, нова година според иранскиот календар и некои други земји во средна и јужна Азија, се нарушени поради инцидентите во Либија, Бахреин и Јемен. Зборувајки на националната телевизија, Хаменеи ијави дека ќе биле казнети оние што го избрале непријателството против сопствениот народ. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат го осуди Гадафи за насилствата против либијците, но Техеран изрази скептицизам во врска со воената акција на Западот протв режимот во Либија.
XS
SM
MD
LG