Достапни линкови

Јеменскиот претседател го распушти неговиот кабинет


Анти-владините протести во Јемен
Јеменскиот претседател Али Абдула Салех го распушти неговиот кабинет, откако ескалираа протестите во земјата за прекин на неговиот режим. Некои министри претходно соопштија дека ќе поднесат оставка во знак на протест, поради употребата на насилство за растурање на протестите.
Западните новински агенции објавија дека амбасадорот на Јемен во Обединетите нации Абдула Асанди си поднел оставка од функцијата во знак на незадоволство од случувањата во неговата земја,.
XS
SM
MD
LG