Достапни линкови

Почина Ворен Кристофер


Кристофер, Туѓман, Изетбеговиќ и Милошевиќ во Дејтон, ноември 1995
Поранешниот американски државен секретар Ворен Кристофер почина. Соопштено е дека 85 годишниот Кристофер починал во Калифорнија од компликации со бубрезите. Тој помогна во постигнувањето мир во Босна и Херецеговина и во преговорите за ослободување на американските заложници во Иран.
XS
SM
MD
LG