Достапни линкови

Почит за жртвите од катастрофата во Јапонија


Со минута молчење, точно во 14 часот и 46 минути по јапонско време, во Јапонија им беше одадена почит на жртвите од катастрофалниот земјотрес и цунамито, кои се случија пред една недела. Досега се потврдени 6.500 загинати, а над 16 илјади лица сеуште се водат како изчезнати. Земјотресот и цунамито оштетија и 4 од 6-те реактори во нуклеарната централа Фукушима, а сеште трае битката за спречување на нуклеарна катастрофа.
XS
SM
MD
LG