Достапни линкови

Протести во Ерменија, „последно предупредување“ на опозицијата


од протестите кои се одржаа кон почетокот на март
Илјадници приврзаници на опозицијата денеска протестираат во главниот град на Ерменија, со барање за распуштање на владата. Од власта соопштуваат дека нема да се согласат на ултиматуми. Тер Петросиан, лидерот на опозициската партија Ерменски национален конгрес, го нарече денешниот марш „последно предупредување“. Собирот следи по демонстрациите кои се одржаа кон почетокот на месецов, кога 10,000 луѓе се насобраа да изразат незадоволство а десетмина загинаа. Тоа беше најмасовен собир во земјата од 2008 година.
XS
SM
MD
LG