Достапни линкови

Белоруските власти му наредиле на активист за човекови права да ја напушти земјата


Валентин Стефанович (лево) на конференција
Белоруските власти денеска му наредиле на руски активист за човекови права да ја напушти земјата. Андреј Јуров, член на московската Хелсиншка група бил приведен за испрашување, по што му бил даден рок од 24 часа да ја напушти Белорусија. Белорускиот активист за човекови права Валентин Стефанович рече дека белоруските власти стравуваат дека рускиот државјанин оже да собере информации за случувањата за време и по немирите кои настанаа лани водекември по претседателските избори.
XS
SM
MD
LG