Достапни линкови

Рекорден пораст на вредноста на јенот


Јапонската валута денеска достигна рекордна вредност спрема доларот. На азиските берзи доларот се менува за скоро 79 јени што е најмногу од април 1995 година. Ваквиот скок на јенот аналитичарите го објаснуваат со тоа што големите природни катастрофи поттикнувачки дејствуваат на јенот, бидејќи инвеститорите очекуваат јапонците да ги повлечат своите средства од странство за обнова на земјата.
XS
SM
MD
LG