Достапни линкови

Клинтон се надева дека СБ на ОН денеска ќе гласа за Либија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Каиро
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази надеж дека Совет за безбедност на Обединетите нации денеска ќе гласа за воведување зона на забранети летови над Либија и за други акции со цел да се спречи офанзивата на силите лојални на Моамер Гадафи против бунтовниците во земјата. ,,Тогаш ќе видиме што таа порака ќе значи за Гадафи и за неговиот режим,, изјави Клинтон. Франција и Британија се залагаат за зона на забранети летови, додека Русија и Германија се воздржани во врска со оваа идеја.
XS
SM
MD
LG