Достапни линкови

Монах од Тибет се самозапалил


Тетоважа „ Слободен Тибет“ на демонстрант
Полиција се судрила со стотици демонстранти од Тибет во југозападната кинеска провинција Сечуан, јавуваат новинските агенции. Организацијата „Слободен Тибет “ со седиште во Лондон соопштува дека стотици монаси и жители на Тибет се собрале пред манастир каде што еден монах во знак на протест се самозапалил. Радио Слободна Азија цитирајќи извори од тибетската заедница во егзил , јавува дека полицијата насилно ги растерала демонстрантите и привела неколкумина.
XS
SM
MD
LG