Достапни линкови

Десетмина ранети во Јемен, полицијата стрелала и фрлала солзавец


Јемен, деновиве
Десетици демонстранти се ранети во судирите со безбедносните сили во Јемен денеска. Полицијата стрелала и фрлала солзавец кон насобраните во градот Ал Худајдах во западниот дел на земјата. Очевидци тврдат дека полицијата интервенирала откако подржувачи на власта почнале да фрлаат камења кон приврзаниците на опозицијата. Околу четириесетмина загинаа во немирите предизвикани од незадоволство од 32- годишното владеење на претседателот Али Абдула Салех
XS
SM
MD
LG