Достапни линкови

Бахреин - анти владините демонстранти растерани со солзавец


Манама, 16 Март 2011
Безбедносните сили денеска со солзавец ги растеруваа демонстрантите на централниот плоштад во Манама, главен град на Бахреин.
Вчера пак, најмалку 2 цивили загинале а 200 биле повредени. Мнозинството шиити бараат политички реформи од сунитската кралска династија.
Вчера, е прогласена три месечна вонредна состојба во земјата.
XS
SM
MD
LG