Достапни линкови

Нов пожар во нуклеарната централа во Јапонија


Во реакторот во Блокот 4 во јапонската нуклеарна централа Фукушима 1 синоќа повторно избувнал пожар, соопшти фирмата која ја управува централата, Токио електрик пауер. Според нив, пожарот се појавил во надворешната обвивка на реакторот, а пожарникарите се обидуваат да го локализираат. Во истиот реактор вчера веќе избувна пожар во базенот за ладење на искористеното нуклеарно гориво, што предизвика ослободување на радиоактивност во атмосферата.
XS
SM
MD
LG