Достапни линкови

Египет ја укина тајната полиција


од неодамнешните немири во Египет
Власта во Египет денеска ја распушти тајната полиција во земјата, за време на посетата на америнскиот државен секретар Хилари Клинтон. Организацијата се товари за грубо кршење на човековите права, посебно за време на протестите во земјата. Новиот министер за внатрешни работи Мансур Ал Исави ја потврди информацијата за укинување на тајната полиција на чие место е создадена т.н. Национална безбедносна сила.
XS
SM
MD
LG