Достапни линкови

Радиоактивни честици од Јапонија летаат над Пацификот


Јапонските власти ги проверуваат жителите за озраченост
Светската метеролошка организација соопшти дека ветровите пренесуваат радиоактивни честици од нуклеарната централа во Фулушима преку Пацификот до други азиски земји. Зрачењето од реакторот драстично се зголеми денеска по нов пожар во објектот, кој сега, како што соопштуваат јапонските власти, е изгаснат а радијацијата е намалена. Надлежните им наредија на жителите во 30 километарски радиус да не излегуваат од домовите, додека во Токијо, на 250 километри од нуклеарната централа, нивоата на зрачење се благо зголемени. Проблемите со нуклеарката настанаа по силниот земјотрес од 9 степени според Рихтер и цунами брановите кои го погодија островот во петокот. Се стравува дека 10.000 лица настрадале во природната непогода, која според властите, е најголема катастрофа по Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG