Достапни линкови

Состанок во Брисел за нуклеарната безбедност


Европските министри за енергија, претставници за нуклеарна енергија и други официјални личности, се состануваат денеска во Брисел на разговори за мерките за нуклеарна безбедност. Состанокот е закажан поради опасноста од нуклеарна катастрофа во Јапонија. Исто така и германската влада ќе одржи состанок откако претходно канцеларката Ангела Меркел објави три-месечно замрзнување на плановите за проширување на 17-те германски реактори.
XS
SM
MD
LG