Достапни линкови

Унгарија посветена на евроатланската интеграција на Западен Балкан


Евроамбасадорот Ерван Фуере, пратеникот Петар Поп Арсов и амбасадорот на Унгарија Ференц Кекеши
Унгарскиот амбасадор во Македонија Ференц Кекеши изјави дека неговата земја останува посветена на евроатлантска интеграција на Западен Балкан. Според него Унгарија која е претседавач со ЕУ решена е активно да работи со Македонија за да се обезбеди нејзино полноправно членство во Унијата и НАТО и да се поттикне нејзиниот општествен и економски развој. Кекеши смета дека оваа година е клучна за заживување на Македонија и за нејзината иднина.
XS
SM
MD
LG