Достапни линкови

Јапонскиот премиер предупредува на ширењето на радиација


Експлозија во нуклеарна централа во Јапонија
Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека се шири радијација од три реактори на нуклеарните централи, поради штетите предизвикани од цунамито и земјотресот. Кан предупреди на опасноста од повеќе протекувања и ги повика луѓето кои живеат во радиус од 30 километри од Фукушима Даи-иши централата да останат во своите домови. Во меѓувреме се случи трета експлозија во централата.
XS
SM
MD
LG