Достапни линкови

Најмалку триесетмина повредени во Јемен


од немирите
Најмалку триесетмина се повредени во денешните протести во источниот дел на Јемен. Полицијата стрелала кон демонстрантите во провинцијата Мариб кои се бунат против 32 годишното владеење на претседателот Али Абдула Салех. Немири избиле и во провинцијата Јаф, во северозападниот дел на земјата. Во главниот град Сана војници и полицајци поставуваат барикади околу кампот на демонстрантите поставен пред неколку недели на универзитетскиот кампус. Медиумите јавија и дека двајца странски новинари биле уапсени на аеродромот во Јемен.
XS
SM
MD
LG