Достапни линкови

„Хјуман Рајтс Воч“ со нови критики за Белорусија


Меѓународната организација „Хјуман Рајтс Воч“ соопшти дека белоруските власти „арбитражно затворале и злоупотребувале стотици луѓе“ за време на протестите по реизборот на Александар Лукашенко за претседател во Декември минатата година. Во извештајот на организацијата се документирани прекршувања на човековите права од изборите до денес. Во документот се разгледуваат и кривични гонења на опозициски кандидати, злоупотреба на приведени лица, судења зад затворени врати и рации во невладини организации.
XS
SM
MD
LG