Достапни линкови

Третиот реактор во Фукушима го губи системот за ладење


Од јапонската нуклеарна централа Фукушима која во петкот беше оштетена од силниот земјотрес и цунамито е соопштено дека и третиот реактор почнал да го губи системот за ладење. Претходно и другите два реактора во нуклеарката имаа слични проблеми. Сепак се додава дека од денешната експлозија во која единаесет луѓе биле повредени, не дошло и до оштетување на јадрото на реакторот.
XS
SM
MD
LG