Достапни линкови

Тачи: дијалогот ќе заврши со признавање на Косово од Србија


Косовскиот премиер Хашим Тачи
Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека разговорите меѓу Косово и Србија за техничките прашања ќе заврши со признавање на косовската независност од страна на Србија и со интеграција на двете држави во евроатлантските структури. Тој изрази уверување дека овие разговори ќе означат крај на судирите во регионот и оти нема да сменат ништо во однос на статусот и територијалниот интегритет на Косово.
XS
SM
MD
LG