Достапни линкови

Протест на турските новинари


Стотина новинари се собраа на протест во главниот град на Турција за да им изразат подршка на нивните притворени колеги, соочени со анти-владини обвинениа. Кон почетокот на месецов турските власти приведоа неколкумина новинари, дел од кои имаат меѓународни признанија за нивната работа. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во последно време се` почесто е обвинуван за задушување на медиумите во изминативе неколку месеци. Лидерот ги отфрла обвиненијата.
XS
SM
MD
LG