Достапни линкови

Македонија и понуди помош на Јапонија


Владата на Република Македонија изрази подготвеност за укажување помош на Јапонија. Од македонското Министерство за надворешни работи информираат дека доставиле дипломатска нота до Јапонската амбасада во Виена, која е одговорна за Македонија, во која е понудена помошта. Во Јапонија, како што соопшти МНР, има околу 30-тина македонски граѓани и еден економски промотор. Нема информации дека некој од македонските граѓанин е настрадан во земјотресот и цунамито што ја погодија земјата.
XS
SM
MD
LG