Достапни линкови

Реформи во Оман по немирите


од протестите во Оман
Султанот на Оман денеска издаде декрет со кој му се дава законодавна моќ на државниот совет. Потегот на султанот Кабос Бин Саид следи по разрешувањето на непопуларните министри, што беше најдрастичен потег кој власта го превзема по немирите во малата заливска држава. Со денешниот декрет, на членовите на советот им се дава право да предлагаат закони и други регулативи. За сега не се знае дали султанот ќе го задржи правото на вето на закони кои советот ќе ги усвои.
XS
SM
MD
LG