Достапни линкови

Вашингтон ја поздрави иницијативата на Арапската лига


од вчерашното заседание на Арапската лига во Египет
Белата куќа во Вашингтон ја поздрави иницијативата на Арапската лига за затворање на воздушниот простор над Либија. Апелот кој Лигата вчера го испрати до Советот за безбедност при Обединетите нации, според Вашингтон, е „важен чекор“ кој ја надополнува светската порака дека насилството во Либија мора да престане. Сепак, во соопштението од американската институција не се споменува можноста за воена интервенција во северноафриканската земја и нема иницијатива за свикување на заседание на Безбедносниот совет при ООН. Соединетите американски држави и Европската унија испратија апели за прекин на насилството во Либија и побараа од лидерот Муамар Гадафи да се повлече, но до сега не беше преземена иницијатива за затворање на либијскиот воздушен простор.
XS
SM
MD
LG