Достапни линкови

Лидерите на арапските земји ќе дискутираат за Либија


билборд со ликот на либијскиот лидер Муамар Гадафи
Лидерите на арапските држави денеска во Карио би требало да дискутираат за можни реакции на кризата во Либија. Меѓу предлозите кои ќе се разгледуваат на средбата се и затворањето на воздушниот простор над северноафриканската земја, како и формално признавање на бунтовничкото движење во градот Бенгази. Состанокот на Лигата на арапски држави се случува по средбата на лидерите од Европската унија, на која во петокот се постигна согласност за разгледување на сите начини за присилување на Моамар Гадафи да отстапи од лидерската позиција.
XS
SM
MD
LG