Достапни линкови

Се стравува дека над 1000 лица загинаа во Јапонија


Северозападна Јапонија
Јапонија соопшти дека се стравува дека во земјотресот и цунамито кои вчера го погодија североисточниот брег на земјата живото го изгубиле над 1000 лица. Властите исто така се загрижени и за двете нуклеарни централи во Фукушима каде страдале системите за ладење и каде била регистрирана радијација.
Илјадници луѓе се евакирани од оваа област а на целиот брег продолжуваат опсежните операции за спасување.
Вчерашниот земјотрес од 8,9 степени според Рихтер е опишан како 5 ти најсилен земјотрес кој ја погоди планетата Земја во изминативе 100 години.
XS
SM
MD
LG