Достапни линкови

САД и ЕУ бараат Гадафи да си замине а тој прогласува победи


Повредени бунтовници кај Рас Ланут
Лидерите на САД и Европската унија уште еднаш побараа од лидерот на Либија Моамер Гадафи веднаш да ја напушти власта. Повиците од Вашингтон и Брисел дојдоа кога силите на Гадафи постигнаа уште една победа против бунтовниците освојувајки ја Завија.
Претседателот Барак Обама изјави дека заедно со сојузниците го засилуваат притисокот врз Гадафи и дека меѓународните санкции даваат резултат. Според Обама воспоставувањето зона за забранети летови врз Либија останува во опција.
XS
SM
MD
LG