Достапни линкови

Бајден бара битка против корупцијата во Молдавија


Американскиот потпретседател Џо Бајден во Кишињев
Американскиот потпретседател Џо Бајден на денешните разговори со раководтсвото на Молдавија во Кишињев побара поголема битка против корупцијата и демократски реформи во таа земја. Бајден е највисокиот официјален американски претставник кој ја посетува оваа земја откако во 1991 година прогласи независност. Тој се очекува да ги охрабри напорите и за решавање на конфликтот околу Трансдњестар, сепаратистички регион каде што се стационирани руски сили.
XS
SM
MD
LG