Достапни линкови

Повеќе стотици загинати во земјотресот и цунамито во Јапонија


Повеќе стотици луѓе загинале или се водат како исчезнати во земјотресот со сила од 8,9 степени според Рихтеровата скала, а потоа и цунамито што денеска ја погодија Јапонија, јавуваат агенциите. Од Меѓународната организација на Црвениот Крст и на Црвената полумесечина велат дека загриженоста е голема со оглед на тоа што катастрофата се проширила и во други земји.
XS
SM
MD
LG