Достапни линкови

Бајден со подршка на европските аспирации на Молдавија


Премиерот на Молдавија Влад Филат и Потпретседателот на САД Џо Бајден
Американскиот потпретседател Џо Бајден на денешните разговори со раководството на Молдавија ја изрази подршката за аспирациите на Кишињев за членство во Европската Унија.
Бајден на улиците на Кишињев го пречекаа илјадници граѓани.
Се очекува тој да ги охрабри напорите за решавање на конфликтот околу Трансдњестар, сепаратистички регион каде што се стационирани руски сили. Џо Бајден претходно престојуваше во Русија каде што се сретна со претседателот Дмитри Медведев и со премиерот Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG