Достапни линкови

Белата куќа се огради од разузнавачките оценки за Либија


Џејмс Клапер и Барак Обама
Белата Куќа се огради од коментарите на шефот на Националната разузнавачка служба Џејмс Клапер кој оцени дека режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи ќе преовлада во битката против бунтовничките сили. Според него, силите на Гадафи биле подобро опремени од опозицијата. Ваквите негови наводи подоцна беа критикувани од советникот на претседателот Барак Обама за национална безбедност Том Донилон. Според него, анализата на Клапер била статична и еднострана оценка. Тој додаде дека меѓународната изолација на Гадафи и решеноста на народот на Либија да го отстрани од власт се клучни за натамошниот развој на настаните во таа земја.
XS
SM
MD
LG