Достапни линкови

Франција и Британија му порачаа на Гадафи да си оди


Средбата на францускиот претседател Николас Саркози со претставници на либанскиот Национален Консул Махмуд Јебрил и Али Есави
Францускиот претседател Николас Саркози и Британскиот премиер Дејвид Камерун во изјавија дека Либискиот лидер Моамер Гадафи го изгубил легитимитетот и дека треба да се симне од функцијата,.Во нивното задничко писмено обраќање до претседатеклот на ЕУ Херман вон Ромпуј е наведено Гадафи е одговорен за „Неприфатливо однесување и насилство“ и бараат да се направат план за да им се помогне на бунтовниците. Лидерите ја повикаа Европската Унија да го признае либискиот национален Консул. Кој ги претставува бунтовниците против режимот на гадафи и со тоа ќе им се овожможи политички влез.
XS
SM
MD
LG