Достапни линкови

Средба Иванов-Топи-Вујановиќ


претседателот Ѓорѓе Иванов
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со претседателите на Република Албанија и на Црна Гора, Бамир Топи и Филип Вујановиќ. Заедничка оценка на шефовите на трите држави е дека се потребни конкретни чекори кон создавањето на обединет регион во обединета Европа. На средбата, тројцата претседатели имале можност да ја разгледаат политичката состојба во регионот. Заедничка оценка на лидерите била дека продолжувањето и комплетирањето на евроатлантските интеграции е неопходен предуслов за одржување на просперитетот на сите земји во регионот.
XS
SM
MD
LG