Достапни линкови

Франција ги призна бунтовниците како претставници на интересите на либијскиот народ


бунтовници
Франција го призна бунтовничкиот Либијски национален совет како легитимен претстацвник на интересите на либијскиотр народ, соопштија денеска од канцеларијата на францускиот претседател Николас Саркози. Во соопштението се додава дека Франција ќе испрати свој амбасадор во Бенгази, каде што се наоѓа штабот на бунтовниците и ќе прими либијски пратеник во Париз. Франција е прва земја која ги признава бунтивниците како официјални претставници на либијскиот народ, потег кој се случува додека министрите за надворешни работи на Европската унија во Брисел разговараат за можни воени интервенции во северноафриканската земја како и можноста за затворање на воздушниот простор.
XS
SM
MD
LG