Достапни линкови

Брисел - состаноци на ЕУ и НАТО за ситуацијата во Либија


Генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмунсен
Состојбата во Либија и барање можности за сопирање на конфликтот во оваа северно африканска земја треба да бидат главни теми на состаноците на министрите за одбрана на НАТО и на шефовите на дипломатиите на Европската Унија што денеска ќе биде одржани во Брисел.
Министрите на ЕУ се состануваат пред утрешниот самит додека првите луѓе на одбраните на НАТО ќе дискутираат за воените опции во Либија.
ЕУ и Нато неколку пати упатуваа повици до либанскиот лидер Муамер Гадафи да ја напушти функцијата.
XS
SM
MD
LG