Достапни линкови

Комитет на Конгрес на САД за радикализација на муслиманите


Комитетот на американскиот Конгрес денеска ќе одржи седница посветена на радикализацијата на некои членови ан муслиманската заедница во САД. Преседавачот Питер Кинг изјави дека е загрижен затоа што Ал Каеда се инфилтрирала и се обидувала да регрутира американци и муслимани за од внатре да вршат терористички напади.
Според Кинг муслиманските лидер не правеле доволно за да се спречи радикализацијата на младите. Муслиманските лидери пак ја осудија денешната сесија велејки дека се неправедно обвинети
XS
SM
MD
LG