Достапни линкови

Далај Лама се повлекува како политички лидер


Далај Лама
Далај Лама сооопшти дека се повлекува како политички лидер на тибетанската влада во егзил. 75 годишниот будистички свештеник изјави дека останува духовен лидер но дека е време да се избере нов политички лидер на владата.
Далај Лама е во егзил во егзил во северна Индија по неуспешното востание против Кина во 1959. Тој сега вели дека подржува автономија на Тибет во рамките на Кина.
XS
SM
MD
LG