Достапни линкови

Единаесетмина исламисти осудени во Таџикистан


судот во Таџикистан
Судот во Таџикистан денеска прогласи за виновни единаесетмина обвинети за членство во забранетата исламистичка група Хизиб-ут Тахрир. На обвинетите им се одредени судски казни во времетраење од 5 до 20 години. Меѓу обвинениата се вклучуваат и предизвикување реклигиозна и меѓуетничка омраза, членување во незаконска организација и повици за насилно рушење на уставната структура.
XS
SM
MD
LG