Достапни линкови

Обединетите нации ќе спроведат истрага за тортура во Либија


Специјален инспектор на Обединетите нации денеска изјави дека се спроведува истрага за обвинувањата дека силите лојални на либијскиот лидер Муамар Гадаги киднапирале, малтретирале и убивале политички противници. Хуан Мендез, специјалниот пратеник на светската организација за истражување тортура, рече дека истрагата ќе биде фокусирана на обвинениата за наводно убивање на ранети пациенти кои се повлекувале од болниците, стрелање кон демностранти и други употреби на непропорционална сила. Во меѓувреме, советот за човекови права од Виена исто така нареди спроведување истрага за случувањата во северноафриканската земја.
XS
SM
MD
LG