Достапни линкови

Адеми: пописот по изборите


Екс амбасадорот на ЕУ Фуере и вицепремиерот Адеми
Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Абдулаќим Адеми денеска изјави дека пописот во Македонија треба да се одложи по предвремените избори, односно да се одржи во ноември годинава или во април догодина. ,,Бидејќи веќе има атмосфера на предвремени избори, а администрацијата не може да учествува квалитетно на двата важни процеса, сметаме дека пописот треба да се одложи,, изјави Адеми додавајќи дека владата прифатила измени на Избирачкиот список и на Изборниот законик кои ги земаат предвид забелешките на ОБСЕ и ги прифатила барањата на опозицијата.
XS
SM
MD
LG