Достапни линкови

Египет: десетина загинати во меѓуверски судири


Најмалку десет луѓе загинале во вчерашните судири меѓу христијани и муслимани во Каиро. Судирите траеле неколку часа, а до нив дошло откако коптите го блокирале автопатот кон Каиро во протест поради палењето на нивната црква во минатата недела. Во судирите 45 лица биле повредени. Копитите кои сочинуваат 10 насто од 80 милионското население на Египет се жалат на дискриминација и напади од муслиманите.
XS
SM
MD
LG