Достапни линкови

Рекорден број на цивилни жртви во Авганистан


Обединетите нации соопштија дека бројот на цивилите убиени во војната во Авганистан во минатата година достигнал рекордно ниво. Станува збор за 2 илјади и 700 цивилни жртви што е за 15 насто повеќе од претходната 2009 година. Во 75 насто од случаите одговорни биле бунтовниците, а во 16 насто странските сили во таа земја.
XS
SM
MD
LG