Достапни линкови

Јован Дивјак ослободен со кауција


Јован Дивјак
Пензионираниот генерал на армијата на БиХ Јован Дивјак синоќа со кауција од 500 илјади евра е ослободен од притворот во Виена. По пуштањето, тој ќе мора да остане во Австрија со полициски надзор. Дивјак беше уапсен пред 6 дена во Австрија по потерницата од Србија, која го сомничи за учество во нападот врз колона на ЈНА во сараевската улица Добровољачка во 1992 година.
XS
SM
MD
LG