Достапни линкови

Хоспитализиран екс-претседателот на Чешка


Вацлав Хавел на интервју за Радио Слободна Европа
Поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел беше хоспитализиран денеска со акутен бронхитис. Тој лежи во воената болница во Прага, информираа од неговиот кабинет. Пред неколку години екс-претседателот беше на операција за отстранување на половина од неговото десно белодробно крило поради тумор. Од тогаш, секое респираторно заболување е со голем ризик по животот на Хавел.
XS
SM
MD
LG